dry center reklam alanı

Kuru Temizleme Konusunda Tüketicilerin Bilgilendirilmesi

Araştırma kapsamına girenlerin çoğunlukla yemek, çay ve ter lekelerini çıkarmaya çalıştıkları gözlenmiştir (Tablo 4). Bu lekelerin çoğu zaman sabunlu ya da deterjanlı su ile çıkabilen lekeler olduğu bilinmektedir. Kuru temizlemeye tüketicilerin çoğunluğunun manto/palto/pardüse, ceket ve takım elbiseleri vermesinin en önemli nedenleri; bu tip dış giyim eşyalarının yıkama, sıkma, kurutma ve ütülemede özel işlem gerektirmeleri olabilir.

Tüketicilerin kuru temizleme hizmeti veren kurumlara ilişkin görüşleri incelendiğinde, fiyatları yüksek bulmaları ve ürünün iade şeklinin beğenilmemesi dikkat çekmektedir (Tablo 8). Bu iki özellik dışında kuru temizleme hizmeti veren kurumlardan tüketicilerin memnun olduğu söylenebilir. Ancak araştırmanın büyük kentte yapılmış olması sonucu etkileyen bir faktör olabilir. Bu hizmetlerle ilgili diğer kentlerdeki tüketicilerin bilgi, tercih ve tatmin durumlarının incelenmesi, varsa başka sorunların ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır.

Tüketicilerin kullandığı ürünün özelliğine göre uygun bakım ve temizliğini yapabilmesi ve üründen daha uzun süre yararlanabilmesi için kuru temizleme konusunda bilgi sahibi edilmesi gerekmektedir. Tüketicilere ürün etiketlerinde bulunan semboller hakkında bilgiler verilmeli, ürün temizliğinin etikete göre yapılması sağlanmalıdır. Ayrıca tüketicilerin leke temizliği konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kuru temizleme hizmetinden yararlanan tüketicilerin bu konuda şikayetlerini bildirecekleri ilgili kuruluşlara ulaşabilmesi ve bu hizmetten yararlanması sağlanmalıdır.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!