dry center reklam alanı

Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar ?

Ketçap

Ketçap, insanların en sevdiği soslardan biridir. Hamburgerlere, sosisli sandviçlere, patates kızartmasına bolca ketçap katarız. Bu kadar çok ketçap tükettiğimize göre, göz açıp kapayıncaya kadar oluşan ketçap lekesi ile nasıl baş edeceğimizi de bilmemiz gerekir.

Ketçap Lekesi

Domates özlü ketçap lekesi, en yaygın lekelerden biridir ve çıkarması oldukça zordur. Ketçap lekesini çıkarmanın zorluğu, ketçabın domatesten üretiliyor olmasından ve domateslerin de doğal kırmızı boya içermesinden kaynaklanır. Bunun yanında, ketçap asidik sirke de içerir. Asidik sirke, doğal kırmızı boyanın kumaş dokularına veya halı liflerine işlemesine neden olur. Bu da, ketçap lekesi ve salça lekesi çıkarmayı zorlaştıran diğer bir etkendir.

Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Diğer lekelerde olduğu gibi, ketçap lekesinde de hemen müdahale etmenin daha iyi sonuçlar vereceğini aklınızdan çıkarmayın.
Ayrıca, ketçap lekesi çıkarmanın yollarını araştırmadan önce, leke olan kumaştaki, halıdaki veya koltuktaki bakım etiketindeki talimatları okumanız daha bilinçli hareket etmenizi sağlayacaktır.

Aşağıdaki ketçap lekesi nasıl çıkar çözümlerinden birini uygulamak, ketçap lekesi çıkarmanızı kolaylaştırabilir.

Ketçap Lekesi için Ek Bilgiler

Ketçap lekeleri, doğru uygulamalarla birçok durumda iz yapmadan bulunduğu yüzeyden çıkar. Bununla birlikte ketçap lekesinin tamamen çıkarılamadığı durumların sayısı da az değildir. Bu yüzden, ketçap lekesi oluşmaması için bazı basit önlemlerin alınmasında fayda vardır.

Alınacak önlemlerin başında, ketçabı dökerken ketçap şişesini mümkün olduğunca kendinizden uzak tutmak gelir. Çünkü; ketçap lekesi, en fazla şişenin sıkılması sırasında oluşan damlalardan kaynaklanır.
Diğer bir önerimizse; ketçap içeren ürünler tüketilirken, bu ürünlerin giysilerin üstüne gelecek şekilde yenmemesidir. Ketçap, akışkan bir sos olduğu için masaya biraz fazla yönelmek veya peçete kullanmak, ketçap lekesi oluşmasının önüne geçebilir.

Dry Center Uyarı

Bu sayfada, ketçap lekesi nasıl çıkar ve salça lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap niteliğinde olan leke çıkarma yöntemlerine yer verilmektedir. Püf noktası niteliğindeki bu yöntemler, ketçap ya da ketçap lekesi çıkarılır iken kullanılabilecek tavsiyeler olarak verilmektedir.

Ketçap içinde bulunan doğal boyalar ile sitrik asit, ketçap lekesinin doku liflerini yakmasına neden olabilir. Öte yandan, ketçap lekesinin nasıl bir etkiye neden olduğu ve ne kadar süre kumaş, halı veya koltuk üzerinde kaldığı, lekenin çıkarılma başarısını etkileyen en önemli faktörlerdir. Bundan dolayı, ketçap lekesi çıkarırken yapılan uygulamaların her durumda etkili olması mümkün değildir.
Dry Center da; ketçap lekesi nasıl çıkar yöntemlerinin uygulanmasıyla istenen sonuçların alınacağını garanti etmez, ketçap lekesi için yapılan uygulamalardan herhangi bir sorumluluk taşımaz.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!