dry center reklam alanı

Küf Lekesi Nasıl Çıkar ?

Küf Lekesi

Küfle mantar, havadaki sporların neden olduğu bitkisel organizmalardır. Bunlar; sıcak, nemli, karanlık ve az havalandırılan ortamlarda gelişir.

Küf oluşumunu engellemek sadece temizlik yapmakla sağlanamaz. Bunun yerine, çimlerinizdeki yabani otlar gibi küfün de kökünü kazımanız gerekir. Küf öldürücü bir dezenfektan, ürün etiketinde yazılı talimatlara uygun şekilde kullanıldığında işinize yarayabilir.
Küf ve küf lekesi olan yüzeyler üzerinde kullanım süresi, bu ürünlerin etkinliğini de arttıracaktır.

Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Bütün önlemlere rağmen küf lekesi, günün birinde evde uğraşmak zorunda kalacağınız bir sorun olabilir. Ütülenmek üzere dertop ettiğiniz nemli giysiler, bodrum katlarındaki döşeme kumaşları ve kilimler, banyolardaki küvet derzi ile duş perdeleri büyük risk altındadır.

Kumaşlarda oluşan küf; selülozik maddelere, pamuğa, ketene, ipeğe ve yün elyaflarına tutunabilen canlı ve gelişen bir organizmadır. Küf, kumaş dokusunu yiyerek lifleri zayıflatabilir. Çeşitli yüzeylerde meydana gelebilecek olan küf, bir küf kokusu yaratır ve küf lekesi de kumaşların rengini açar. Bazen küf lekesi, kumaşın veya elyafın çok derinine işleyerek çürümesine ve parçalanmasına da yol açabilir. Küf, deriyi ve kağıdı da soldurur. Küf lekelerini saptar saptamaz çıkarmaya çalışın. Çünkü yerleşen küf lekelerini çıkarması çok daha zor olacaktır.

Küf Nasıl Önlenir ?

Küf oluşmaması için; küfün oluşması muhtemel her yeri mümkün olduğu kadar temiz tutmak gerekir. Çünkü, kumaşlardaki veya elyaflardaki kirlenme, küf lekesi için gereken besini sağlayabilir. Bu yüzden temiz giysilerde veya halılarda küf lekesi oluşması, kirli giysilere ve halılara göre daha az olasıdır.
Küf oluşumu, küf lekesi ve küf kokusunun önüne geçebilmek için Küf Nasıl Önlenir sayfasındaki detaylı açıklamalara bakabilirsiniz.

Küf lekesi oluştuğu anda ilk hedef bulunduğu yüzeyden çıkarılması olmalıdır. Bununla birlikte küf lekesi çıkarılsa bile, küfün nedenleri ortadan kaldırılmazsa küf belli bir süre tekrar ortaya çıkar.
Bu yüzden küf lekesi çıkarılır çıkarılmaz, gerekli önlemleri alarak küfün tekrar çıkmasını engellemek küf lekesinin çıkarılması kadar önemlidir.

Dry Center Uyarı

Bu sayfalarda küf lekesi nasıl çıkar hakkında pratik ve birçok durumda başarılı olmuş bir veya birkaç püf noktasına yer verilmektedir.

Dry Center, küf lekesi çıkarılır iken yararlanılabilecek ve tavsiye niteliği taşıyan bu püf noktalarıyla küf lekesinin bulunduğu yüzeyden tamamen çıkarılabileceğini garanti etmez ve küf lekesi için yapılan uygulamalar ve olası etkilerinden sorumluluk taşımaz.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!