dry center reklam alanı

Giysideki Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysideki Ketçap Lekesi

Yediğimiz yemeklerin tadını zenginleştirmekle beraber, ketçap şişesinden fışkıran ya da yediğimiz sandviçten damlayan bir damla ketçap, en sevdiğiniz gömleğimizi ve dolayısıyla günümüzü mahvedebilir.

Eğer gömleğiniz ya da pantolonunuz ketçap lekesi olursa, lekeyi ovmaktan kaçının. Ovarak, lekeyi dağıtıp büyütebilirsiniz. Ketçap ya da diğer domates özlü lekelerde, çabucak müdahale etmekse çok önemlidir. Giysilerde uzun süre kalan kurumuş ketçap, kumaş dokusunda çıkarılması zor bir ketçap lekesi oluşturabilir. Leke çıkarmayı ne kadar ertelerseniz, ketçap lekelerini çıkarmak o kadar zor olur.

Bu yüzden, aşağıda yer alan ketçap lekesi nasıl çıkar tavsiyelerini bir an önce uygulamanızda fayda vardır. Bununla birlikte, inatçı lekelerden olan ketçap lekesi çıkarılır iken yapılacak işlemlerden emin değilseniz veya giysiniz hassas kumaşlardan üretildiyse, Dry Center’dan profesyonel kuru temizleme hizmeti almanız daha iyi olacaktır. Ayrıca, yalnız kuru temizleme yapılabilen giysilerin suyla temas etmemesi gerekmektedir.

Giysideki Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Kumaştan alabildiğiniz kadar ketçap fazlasını alın. Bunun için bir kaşık ya da küt ağızlı bıçak kullanabilirsiniz. Böylece, hem kumaşa zarar vermemiş olur hem de fazla ketçabın büyük kısmını almış olursunuz.
 • Ketçap fazlasını çıkarabildiğiniz kadar çıkardıktan sonra, giysiyi ketçap lekesinin başka yerlere sürünmemesine dikkat ederek ters çevirin. Lekeli bölgenin tersinden, ketçap lekesi üzerinde soğuk su akıtın. Su, ketçap lekesini kumaştan dışarı çıkmaya zorlayacaktır. Uygulama sırasında, suyun ketçap lekesi olmayan yerlere temas etmemesine özellikle dikkat edin.
 • Sonra, giysisi tekrar düzüne çevirin ve leke olan kısımla giysinin diğer yüzü arasına temiz bir havlu koyarak ketçap lekesinin arka tarafa bulaşmamasını sağlayın.
 • Sıradaki işlemde, direkt olarak ketçap lekeli kısmı fazla baskı uygulamadan sıvı deterjanla ovun. Ketçap lekesinin kenarlarından ortasına doğru dairesel hareketlerle hafifçe bastırarak, deterjanı lekeye yedirin ve 10 dakika kadar bekleyin. (Evinizde sıvı deterjan yoksa, bir yemek kaşığı toz deterjanı ile bir fincan ılık suyu kullanarak hazırlayacağınız karışımı da kullanabilirsiniz.)
 • Daha sonra, giysinin işlem yaptığınız yerini musluk altında akar suyla güzelce durulayın.
 • Ketçap lekesinin çıktığından emin olmak için, kumaşı ışığa tutun.
 • Eğer ketçap lekesi kalmışsa, giysiyi talimatlara uygun olarak makinede yıkayın. Mümkünse açık havada kurumasını sağlayın. Kurutma makinesi kullanacaksanız, lekenin çıktığından emin olmanız gerekir. Lekeli giysiyi makinede kurutmak, lekenin çıkmasını zorlaştıracaktır.

Kumaştaki Daha Zorlu Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Yukarıdaki uygulamalardan sonra ketçap lekesi kumaştan çıkarılamazsa, Dry Center'dan ön leke çıkarma işlemi uygulanan kuru temizleme hizmeti almanız yerinde olacaktır. Kendiniz çıkarmaya çalışacaksanız, çeşitli riskleri bulunmasına karşın aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz.

 • Bir yemek kaşığı amonyak esaslı temizleyiciyle yarım bardak ılık su karışımını veya sirkeyi, leke üzerine tatbik edin. (Amonyak veya sirkeyi kullanmadan önce, ketçap lekesi olan kumaşın cinsine uygun olup olmadıklarını mutlaka kontrol edin. Aynı zamanda, kumaş rengini açıp açmadığını da test etmelisiniz. Kumaş, leke akıtmaz cinsten değilse, bu tarz ürünleri kullanmayın. Aksi takdirde, ketçap lekesi çıkmış olsa bile giysinizin rengi değişebilir. Renk değişimi olmasa bile bu ürünleri kullanmak, koyu renklerin biraz da olsa açılmasına neden olabilir.)
 • Giysinin, amonyak esaslı temizleyici veya sirkeyle müdahale ettiğiniz bölümünü durulayın.
 • Giysiyi talimatlara uygun olarak makinede yıkayın, asarak kurutun.

Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar Konusuyla İlgili Sayfalar

Bize Ulaşın

 • Telefon: 444 4 379 (DRY)

 • Faks: 0216 428 48 70

 • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!