dry center reklam alanı

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ?

Çikolata

Çikolata tarihi, 2000 yıl önce kakao ağacının lezzetli gizeminin keşfedildiği Güney Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarına kadar uzanır. Maya ve Aztek medeniyetlerinin çikolata tükettiği bilinir.
Aztek İmparatorluğu, vatandaşlarından ve fethettikleri yerlerdeki halklardan vergileri çikolatadan yapılmış paralarla ödemelerini istiyordu. Günümüzdeyse çikolata, dünyanın en uzak bölgelerinde bile yiyecek olarak bolca tüketilmektedir.

Çikolata Lekesi

Çikolata sevmeyen bir çocuğa ya da yetişkine rastlamak neredeyse imkansızdır. Özellikle de, çikolata ve çocuklar birbirine çok yakışır. Birlikte muhteşem bir tablo oluştururlar. Fakat, çikolata ve çocuklarla beraber korkulu mini felaketler de meydana gelir: Çikolata Lekeleri.

Çikolata lekesini çıkarmak kesinlikle kolay bir iş değildir. Erime sıcaklığı düşük olduğundan, kakao yağı ile sütteki protein ve karbonhidratlar kalıcı lekeler bırakabilir. Neyse ki, çikolata lekesi çıkarılır iken etkili olabilen yöntemler vardır.

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ?

Çıkarılması zor olan her lekede olduğu gibi, çikolata lekesi için de yalnız güvenilir kaynaklardan elde ettiğiniz leke çıkarma yöntemlerini uygulamanız son derece önemlidir. Yanlış uygulamalar, çikolata lekesini çıkarılması imkansız bir leke haline getirirse, sevdiğiniz eşyalara erkenden veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, çikolata lekesi çıkarmaya çalışmadan önce leke olan giysideki, kumaştaki veya halıdaki talimatları okumanız daha doğru uygulamalar yapmanızı sağlayacaktır.

Çikolata lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap olabilecek bazı yöntemler:

Çikolata Lekesi için Ek Bilgiler

Çikolata lekesi için zamanlamaya ve yapılan işlemlere dikkat edilirse lekenin iz bırakmadan çıkarılabilme şansı hiç de az değildir. Diğer yandan, çikolata lekesi bazı durumlarda kalıcı izler bırakabilmektedir. Bundan dolayı, çikolata lekesi olmaması amacıyla alınabilecek bazı basit önlemlerin üstünde durmakta yarar vardır.

Çikolata lekesi oluşmasını engellemek için alınabilecek en etkili önlem, özellikle çikolatayı vermeden önce çocuklara önlük giydirmektir. Çünkü, çikolata en fazla üst giysilere bulaşarak leke oluşturur.
Diğer bir öneriyse, çikolata yedikten sonra çocukların ellerini en kısa sürede silmektir. Bu basit önlem sayesinde, çocukların etrafa çikolata bulaştırmasının önüne büyük oranda geçilebilir.
Çikolata, kolay eriyip akışkan bir hale gelebildiğinden dolayı dolaşırken yememek ve peçete kullanmak da çikolata lekesi oluşmaması için alınabilecek etkili önlemler arasında yer alır.

Dry Center Uyarı

Bu sayfada, çikolata lekesi nasıl çıkar konusunda uygulanabilecek leke çıkarma tavsiyelerine yer verilmiştir. Püf noktası niteliğinde olan bu tavsiyeler, çikolata veya çikolata lekesi çıkarılır iken yararlanabilecek bilgiler olarak size sunulmaktadır.

Çikolatanın yapıldığı kakaoda bulunan yağ ve çikolataya üretim sırasında katılabilen sütte bulunan protein, çikolata lekesinin bulunduğu yüzeyde kalıcı lekeler bırakmasına neden olabilir. Bu faktörlere bir de çikolatanın kumaş, halı veya koltuktaki uzun kalış süresi eklendiği zaman çikolata lekesini çıkarmak imkansız hale gelebilir. Bundan dolayıdır ki, çikolata lekesi çıkarırken yapılan denemelerin başarılı olamadığı durumlar vardır.
Ayrıca Dry Center, çikolata lekesi nasıl çıkar tavsiyelerinin uygulamaya geçirilmesiyle çikolata lekesinin çıkarılabileceğini garanti etmez, çikolata lekesi çıkarmaya çalışmanın olası sonuçlarıyla ilgili sorumlu tutulamaz.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!