dry center reklam alanı

Halıdaki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ?

Halıdaki Çikolata Lekesi

Çikolata kullanılarak hazırlanan kekler, pastalar ve diğer tatlı çeşitleri, çay saatlerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu yüzden, başta mutfaktakiler olmak üzere evdeki halılarda, dökülen yiyeceklerden kaynaklanan çikolata lekesi ile karşılaşmayanımız neredeyse yok gibidir.
Çikolata ne kadar tatlı anlar yaşatıyorsa, çikolata lekesi de o kadar tatsız durumlara neden olur. Çünkü, halıdaki çikolata lekesini çıkarmak genellikle külfetli bir iştir.

Halıdaki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza çikolata döküldü ve halıda çikolata lekesi oluştuğunu fark ettiniz. Böyle durumlarda öncelikle panik yapmamanız gerekir. Halı üzerindeki çikolata lekesi çıkarılmaya çalışılırken en fazla yapılan yanlış, çikolatanın kuruması beklenmeden silinmesidir. Bu uğraşı sonunda çikolata yayılacağından dolayı, halınızda daha büyük bir çikolata lekesi ile karşı karşıya kalmanız içten bile değildir. Bundan dolayı, halıdaki bakım talimatlarını okuduktan sonra aşağıda yazan halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar yöntemlerini dikkatlice uygulamanızı tavsiye ederiz.
Ayrıca, çikolata lekesi olan halı, özel boyalar veya farklı elyaf çeşitleri kullanılarak üretildiyse, Dry Center Halı Yıkama Servisi'nden hizmet almanız daha yerinde olacaktır.

 • Halıdan çikolata lekesi çıkarılır iken yapılacak ilk şey, çikolatanın kurumasını sağlamaktır. Bu sayede, çikolata lekesini çıkarırken bir yandan da daha büyük alanlara yayılmasını engellemiş olursunuz. Çikolatanın kuruması için birkaç saat bekleyebilir veya buz torbası kullanarak bekleme süresini kısaltabilirsiniz.
 • Sonrasında, kuruduktan sonra sertleşmiş olması gereken çikolatayı olabildiğince halıdan kazımanız gerekir. Kazıma işlemi sırasında, küt ağızlı bir bıçak ya da spatula işinize yarayabilir.
 • Kazıma işlemini takiben ortaya çıkan çikolata parçacıklarını elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz.
 • Sonra çikolata lekesi olan bölgeyi, sıvı deterjan veya toz deterjan ve ılık suyla hazırlamış olduğunuz karışımı tatbik ettiğiniz bir bezle silin. Silme sırasında ovmadan, lekenin dışından içine doğru hareket etmeye dikkat edin.
 • Sonunda, mümkün olabilecek en az suyu kullanarak halıyı durulayın ve halıyı nemli bırakmamak için kuru, temiz bir beyaz bezle kurulayın.

Daha Zorlu Çikolata Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar ?

Yukarıdaki işlemlerden sonra çikolata lekesi halıdan çıkarılamadıysa, Dry Center'dan ön leke çıkarma işleminin yapıldığı profesyonel halı yıkama hizmeti almanız daha iyi olacaktır. İlla kendiniz devam edecekseniz, riskleri bulunmasına rağmen aşağıdaki işlemlere geçebilirsiniz.

 • Bir yemek kaşığı amonyak esaslı temizleyici ile yarım bardak ılık suyu kullanarak bir solüsyon elde edin.
 • Hazırlamış olduğunuz solüsyonu, halıda çikolata lekesi üzerine temiz bir bezle uygulayın. (Amonyak içeren maddeleri kullanmadan önce, çikolata lekesi olan halıda renk kaybına neden olup olmadığını test etmeyi unutmayın.)
 • Sonra, halıyı olabildiğince az suyla durulayın, temiz bir bezle kurulayın.

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar Konusuyla İlgili Sayfalar

Bize Ulaşın

 • Telefon: 444 4 379 (DRY)

 • Faks: 0216 428 48 70

 • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!