dry center reklam alanı

Giysideki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysideki Çikolata Lekesi

7 yaşındaki çocuktan, 70 yaşındaki büyükbabaya kadar herkes çikolata sever. Bu yüzden, hemen hemen bütün giysilerin başına gelen lekelerden biri de çikolata lekesidir. Çocuklar, genellikle giysilerini çikolata lekesi yaparlar ve annelere de bu zorlu lekeyi çıkarmak düşer. Çikolata lekesi nasıl çıkar sorusunun sihirli formül içeren bir cevabı yoktur, fakat doğru leke çıkarma yöntemleri uygulanırsa çikolata lekesi büyük oranda sorun olmaktan çıkarılabilir.

Giysideki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Aşağıda yer alan çikolata lekesi nasıl çıkar püf noktalarını, yıkanabilen kumaşlardaki çikolata lekeleri için denemeden önce, giyside bulunan bakım etiketlerini dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz. Bu önemlidir, çünkü çikolata lekesi çıkarılır iken yanlış işlem yapmanızın önüne geçebilir. Eğer, çikolata lekesi olan giysi, yalnız kuru temizleme yapılabiliyorsa ya da yapılacak işlemden kuşku duyuyorsanız leke çıkarma konusunda profesyonel hizmet için size en yakın Dry Center’a gidebilir veya Dry Center’dan adrese servis hizmeti alabilirsiniz.

 • Giysiniz çikolata lekesi olduğunda yapılacak ilk şey, kurumasını sağlamaktır. Eğer çikolata kurumadan çıkarmaya çalışırsanız, lekeyi daha geniş alanlara dağıtabilirsiniz. Bu yüzden, çikolata lekesini çıkarmaya çalışmadan önce, çikolatanın kurumasını beklemeniz gerekir. Çikolatanın kurumasını hızlandırmak amacıyla buz torbası da kullanabilirsiniz, buz çikolatayı sertleştirecektir.
 • Çikolata kuruduktan sonraki aşama, kumaştaki çikolatayı olabildiğince kazımaktır. Bu aşamada, küt ağızlı bir bıçak ya da spatula kullanabilirsiniz. Giysiye zarar vermeden, hafifçe kazıyın.
 • Alternatif olarak, katı çikolata parçacıklarını kazıdıktan sonra, musluktan lekenin tersine su akıtılabilir. Böylece, kalan çikolatanın kumaştan biraz daha çıkması sağlanır.
 • Daha sonra, çikolata lekesi olan bölgeye sıvı deterjan dökün. Sıvı deterjan dökülmesini takiben, 10 dakika bekleyin.
 • Giysiyi, soğuk suda 15 dakika bekleterek çikolata lekesinin daha da yumuşamasını sağlayın. Her beş dakikada bir çikolata lekesini ovmak da faydalı olabilir.
 • Son olarak, giysiyi yıkarken ılık su kullanın ve kurutma makinesi kullanmadan kurumasını sağlayın. Leke çıkmamışsa, kurutucunun ısısı lekeyi daha da sabitleştirecektir.

Daha Zorlu Çikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Yukarıdaki işlemlerden sonra çikolata lekesi giysiden çıkmadıysa, Dry Center'dan ön leke çıkarma işlemiyle desteklenen kuru temizleme hizmeti almanız iyi olacaktır.
İlla kendiniz çıkarmak için uğraşacaksanız, çeşitli riskleri olmasına rağmen aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

 • Bir yemek kaşığı amonyak esaslı temizleyici ve yarım bardak ılık suyla bir karışım hazırlayın.
 • Hazırladığınız karışımı, kumaşta çikolata lekesi üzerine tatbik edin. (Amonyak kullanmadan önce, hazırladığınız karışımın çikolata lekesi olan kumaşın renginde bir kayba yol açıp açmadığını kontrol etmeyi unutmayın.)
 • Sonra, giysiyi talimatlarına uygun olarak elde veya makinede yıkayın, asarak kurutun.

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar Konusuyla İlgili Sayfalar

Bize Ulaşın

 • Telefon: 444 4 379 (DRY)

 • Faks: 0216 428 48 70

 • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!