dry center reklam alanı

Kuru Temizleme Araştırması

Giriş

Giyim eşyalarında olduğu gibi ev tekstil ürünü olan perde, masa örtüsü, yorgan, battaniye, yatak örtüsü vb.'nin temizliği de büyük önem taşır ve özel bilgi, beceri, araç gerektirir. Çoğu büyük parça olan bu ürünlerin yıkanması, kurutulması ve ütülenmesinde ev tipi araçların gücü yetersiz kalır. Ayrıca farklı yapı ve özellikte olan bu tip ev eşyalarının lekelerinin çıkarılması, temizlenmesi ve ütülenmesi de özel bilgi ve beceri gerektirir. Bu bakımdan kuru temizleme hizmetini profesyonelce veren iyi donatılmış kurumlara gereksinim vardır. Tekstil ürünü olan ev ve giyim eşyalarının temizliği bu ürünlerin lif ve dokuma özellikleri, kullanılan temizleyici kimyasal maddelerin özellikleri, temizlikte kullanılan en etkin yöntem ile yöntemin gerektirdiği uygulama becerisine göre değişmektedir. Özellikle yün, ipek, deri, kürk vb.'nin temizliği özel işlem gerektirmektedir. Kuru temizleme hizmeti veren kurumlardan yararlanma durumu, yararlananların varsa sorunlarının ve tüketicilerin kuru temizlemeye ilişkin bazı bilgilerinin belirlenmesi hizmet kalitesinin yükseltilmesi bakımından önemlidir. Günümüzde ürünlerin sahip olduğu özellikler de göz önüne alınırsa kuru temizleme hizmetinin yaygınlaştırılması ve tüketicilerin bu hizmete kolay ulaşmasının sağlanması gerekmektedir. Tüketicilerin kuru temizlemeye ilişkin bilgi, tercih ve tatmin durumlarının değerlendirilmesi amacı ile bu araştırma planlanmış ve yürütülmüştür.

ARAŞTIRMA YÖNTEMİ

Bu araştırma için Ankara'da Gazi Üniversitesinin Mesleki Eğitim, Endüstriyel Sanatlar Eğitimi, Ticaret ve Turizm Eğitimi ve Tıp Fakültelerinde çalışan ve kuru temizleme hizmetlerinden yararlanan tesadüfi seçilen 350 kişiye (akademik ve idari personel) araştırmacılar tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Anketlerin uygulanmasında Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencilerinden yardım alınmıştır. Araştırma verileri SPSS for Windows istatistik programında x2 analiziyle değerlendirilmiştir.

BULGULAR

Bulgular tüketicilerin kuru temizleme hizmetine ilişkin bilgileri, bu hizmetten yararlanma durumları diğer bir deyişle tercihleri ve bu hizmete ilişkin karşılaştıkları sorunlar açısından bu hizmetten tatmin olma durumları olmak üzere üç alt bölümde sunulmuştur.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!